Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

En çok mesaj
Kullanıcı
Mesaj
aso
18

ASO (App Store Optimizasyon) Nedir ?

aso

Yönetici
Yönetici
aso-1.jpg

App Store Optimizasyonu (veya ASO), uygulama mağazalarında daha yüksek bir sıralama elde etmek için bir uygulamayı optimize etme işlemidir. İyi yaparsanız uygulamanızın sıralamasında daha fazla organik indirmede ve uygulamaya kendini bağlamış kullanıcılarda bir artış olacaktır. SEO’ya aşina olduğunuzdan eminim.
Kısacası ASO: SEO’nun web siteleri için nasıl ki sıralama yükselmeye yarıyor ve google bulunmanız için önemli ASO da aynı şekilde uygulamanızın marketlerde bulunması için önemlidir.

Peki sıralamalar nasıl oluşuyor?

Uygulamanızın aramadaki konumunu belirlemek için Google uygulamanızı nerede konumlandıracağına karar vermek için kendi algoritmalarını geliştirmiştir. İnsanların yaptıkları uygulama mağazasında bir anahtar kelime araması yaptığında o anahtar kelime için uygulama adını ve uygulama açıklamasını taramasıdır. Google Play için, açıklama anahtar kelimeleri içeren ana yer olduğundan, ASO için optimize edilmesi gerekir. Etkiyi en üst düzeye çıkarmak için en iyi yöntem, anahtar kelimelerinizi çok spam gibi görünmeden açıklama boyunca 3-5 kez tekrarlamaktır. Tanımınızı bildiğiniz her popüler anahtar kelimeyle yapmayın! Alakalı anahtar kelimeler ve özellikle uygulamanız için benzersiz bir marka arasında iyi bir denge bulmanız gerekir.

ASO’nun uygulamayı pazarlamanız için önemli olmasının bir diğer nedeni de kullanıcıların güven duymasıdır. Uygulama mağazasında bir şey arayan bir kullanıcı, her zaman görünen ilk arama sonuçlarına bakar. Google’ın onlara en yüksek kalitede uygulamaları ve en düşük kalitede uygulamaları göstereceğine inanıyorlar. Doğal olarak, uygulamanız aramada belirli bir anahtar kelime için ilk sıralarda göründüğünde, kullanıcının ilk düşüncesi bunun en iyi olması gerektiğidir.

Dikkat etmeniz gerekecek diğer önemli şey güncelleme sıklığınızdır. Sık güncellemeler, uygulamanıza önem verdiğinizi ve terk edilmediğini gösteriyor. Bu sıralamanızı olumlu etkileyecektir! Bundan yararlanmak için sık sık güncellemeler yapın. Her ay veya iki ayda bir yapılan güncellemeler, kullanıcıların uygulamanıza ve uygulamanızın sıralamasında ilgisini yüksek tutar. Uygulamanızı sık sık güncellemeniz, ayrıca uygulamanızı sürekli olarak geliştirme, anahtar kelimelerinizi zaman içinde değiştirme ve sıralamada sürekli olarak yukarı tırmanma fırsatı sunar.
ASO için bazı anahtar yöntemleri listeledik

• Başlık Optimizasyonu
Uygulama adınıza ana anahtar kelimeler ekleyin
• Açıklama Optimizasyon
Uygulama açıklamanıza niş hedefli anahtar kelimeler ekleyin
• Ekran Görüntüsü Optimizasyonu
Her ekran görüntüsünün kısa bir açıklaması olmalı ve hoş görünmelidir.
• Video
uygulaması hakkında kısa video ekle
• Simge Optimizasyonu
Uygulama simgesine dikkat edin ve en iyisini yapmaya özen gösterin
• Yükleme, Değerlendirme ve Yorum
İnceleme ve uygulamanıza oy kullanmasını sağlayın. Genel sıralamanızı arttıracağınızdan emin olabilirsiniz. Uygulamanın toplam indirme sayısına gelince, aramada ne kadar üst sıralarda yer aldığını büyük ölçüde etkiler. Bir uygulamanın indirme sayısı ne kadar yüksekse, o kadar yüksek olur.
• Blog Post ve Sosyal Medya Paylaşımı
SEO’ya benzer şekilde, Google’ın dış bağlantıları ve blog yazısı sıralamaya yardımcı olacak ve uygulama mağazasında öne çıkma şansını artıracak.
Diğer pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, ASO yeni kullanıcılar bulmanın en ucuz yollarından biridir. Uygulamanız belirli bir anahtar kelime için aramada yüksek dereceli ve yeterli organik trafiğe sahip olduktan sonra, optimizasyon yapıldıktan sonra aylarca ve hatta birkaç yıl boyunca sıralamaya devam edecektir.
 
Üst